2014 február 24.

BioShock – kedvcsináló “gamereknek”

Múltam egyik igen kedves – és meghatározó – emlékéről szeretnék most írni. Előre jelezném, hogy ez az írás legfőképp a számítógépes játékokat kedvelőknek szól, tehát aki nem bírja az erőszakos, gyerekeknek és ‘viráglelkeknek’ NEM való témákat, MOST hagyja abba az olvasást és ugorja át ezt a posztot!

A többieknek pedig, akik bolondjai a számítógépnek és az azzal járó lehetőségeknek kifejteném, miért is volt a BioShock, ez a first-person shooter játék az egyik kedvencem. Persze sosem játszottam vele, viszont annál szívesebben néztem. Majdnem vagy talán még jobb is volt, mint egy film. Ebbe a játékba ugyanis az ember képes maximálisan beleélni magát anélkül is, hogy egy egérgombot lenyomna (természetesen csak, ha más nyomkodja helyettünk – különben elég hamar vége szakadna az elsőosztályú szórakozásunknak). Több éve volt már, hogy egy IKEA-s fotelba belesüppedve órákig bámultam a monitort, miközben Á játszott. Ne kérdezze senki, hogyan szoktam rá a játékok “külső megfigyelésére”, fogalmam sincs mi fogott meg bennük először – egyszerűen csak ott ragadtam. Nem bántam meg, a mai napig többször eszembe jutnak részletek, zenék, és többek között a mostani háttérképem is a BioShock-ból van. 🙂 Lehet, hogy mániákus vagyok, nem tudom. Más játékokat is végignéztem mint ‘informatikus feleség’, de mind közül ez ragadt meg a legjobban. A BioShock trailere: https://www.youtube.com/watch?v=OTx6SMSe5fg

A történet – véleményem szerint – felér némely filmével, de jó pár alkotásét felül is múlja. “A BioShock az 1960-as években játszódik. A játék főhőse, Jack egy repülőgéppel utazik valahol az Atlanti-óceán felett, ám a gép lezuhan, ő pedig egy rejtélyes világítótornyot talál, ahol egy mélytengeri merülésre szolgáló eszközzel (batiszféra) leereszkedik Rapture víz alatti városába. Az Andrew Ryan iparmágnás által létrehozott, világtól elzárt utópiában az ADAM névre keresztelt “plazmid” okoz bonyodalmakat, ugyanis ez emberfeletti képességekkel ruházza fel használóját. Az emberek ADAM utáni vágya és felelőtlen felhasználása miatt a város pedig gyors hanyatlásnak indul. Jack megpróbál elmenekülni a városból, amihez sok ADAM által megrontott ellenfélen kell keresztülharcolnia magát, miközben a város néhány józan eszét megőrző lakójával is összetalálkozik, és megismeri Rapture történetét. A játékos a fegyverek mellett a különleges képességeket biztosító plazmidokat is használhatja, valamint a városban található gépeket is feltörheti, amivel előnyhöz juthat ellenfeleivel szemben. A BioShock szerepjátékos elemeket is tartalmaz, így például a játékos az ellenségekkel többfajta módon küzdhet meg, és a játék során morális döntéseket is meg kell hoznia, például bizonyos szereplők életben hagyása esetén.” (forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/BioShock)

A játék szinte 100 %-ban pozitív visszhangot váltott ki a kritikusokból, tesztelőkből és felhasználókból is: nem hiába volt Á azonnali reakciója is, hogy mindent eredetiben szerezzen be (játék, könyv, zene). Én csak ámultam. Hogy van-e a játékban erőszak és gyilkolás? Nyilván, be is sorolták a TOP 10 legbrutálisabb játék közé. Megvan benne a “másodperces halál”, de egyáltalán nem a szó szoros értelmében és nem túlzóan. Valóban szép számban feszeget morális és társadalmi kérdéseket.

Az alap ötlet, hogy egy víz alatti várost hozzon létre valaki, nem új. Viszont, ahogyan ezt kivitelezték a fejlesztők: a színtereket, a főszereplő személyiségét és jellemfejlődését a játék során, a város immár elborult elméjű alkotójának harcát önnön lelkiismeretével – mindezek rendhagyóak és brilliánsak! A hatalmas pluszt a hangulat adja: a díszlet, az őrült ‘statiszták’ szakadt jelmezeikben és arcukat eltakaró farsangi maszkukkal, valamint a zenei blokkok kombinációja. (Ma már szép válogatást talál az is, akinek nincs meg a játék – nekem sokszor van a Youtube zenei listában: https://www.youtube.com/playlist?list=PL672C7A82874D0F68) Utánozhatatlan, egyszeri és megismételhetetlen; libabőröztem minden percben. A sztori izgalmas, egyáltalán nem laposodik el. Szép ívesen halad a végkifejlet felé és miközben valóságosan éljük meg a történéseket, a végén eljutunk a hatalmas csattanóig. A BioShock kulcsmondata egyébként a “Would You Kindly?” – mely szabad fordításban a “Lennél oly szíves?” mondatot takarja. Ez pedig, mintegy vezetőszál viszi végig a főszereplőt az utolsó pillanatig.

Ami külön tetszik a játékban – ha a felsoroltak nem lennének elegendőek 🙂 -, hogy kétféle véget idézhetünk elő. Megvan tehát a szabad választási jogunk, akaratunknak (mentalitásunknak?) megfelelően. Vagy békét, vagy káoszt teremtünk, kinek mi tetszik. 🙂 Nem akarok mindenkit meggyőzni arról, hogy ez egy tökéletes produktum, minek is tenném. Engem megvettek. Őszintén, ki ne ábrándozna róla, hogy szabadon rendelkezzen a természet minden erejével, az emberi agy szülte összes lehetőséggel, melyet pénzért meg lehet venni? Egy új, fejlettebb világról nem is beszélve. Aki ezt végiggondolja rájön, hogy egy ilyen világban nem/sem mehet minden egyszerűen: a dolgozó “pórnép” és a társadalmi elit közt fennálló problémák itt ki KELL, hogy bukjanak. Ki is fognak és ez a törvényszerűség benne a csodálatos. Az ellentétek, a kapzsiság, a telhetetlenség és a legevidensebb emberi tulajdonságok: az önpusztítás és az életösztön a BioShock főbb motívumai. Kielégíti a mesék, a horror, akár még a sci-fi kedvelőit is. Van, aki gondolatban el mer rugaszkodni a valóságtól – és van, aki ezt dokumentálta is. Komolyan, sajnáltam amikor vége lett…

A játék második részét sajnos már nem sikerült “lekövetnem” viszont kicsit kárpótol, hogy állítólag annyira nem volt jó. Azóta fejlesztettek egy harmadik részt is; ez viszont már nem a víz alatt, hanem a levegőben játszódik – trailer alapján hasonlóan élvezetes játékkal álltak elő, BioShock Infinite címmel. Az emlékek felidézését segíti, hogy készítettek egy “filmet” az első részből, melyben bőven vannak részletek és bejátszások az eredeti játékból is. Ha valaki (aki aktív PC-felhasználó) még nem játszotta volna végig a BioShock-ot és ízelítőt szeretne belőle, avagy nem akar vele játszani de kedve támadna egy egyórás szórakozáshoz, melegen ajánlom: https://www.youtube.com/watch?v=p3A1xwQHwPk

Engem annyira megfogott, hogy ezzel a poszttal fény is derült rá, honnan származik blogom fejléce és profilképe. 😉 Nem tehetek róla, Rapture magával ragadott…aki nem hiszi, járjon utána…

…WOULD YOU KINDLY?…

 

Cimkék

Rólam

Büszke vagyok…
… mert Önmagam vagyok.
… mert az Egri csillagok Vicuskájának nevét viselhetem.
… mert az írás, az olvasás szeretete belém ivódott az anyatejjel.
… mert van humorérzékem.
… mert létrehoztam ezt az oldalt.

Ami még várat magára:
… a regény, aminek megírására 30 éve készülök,
… az optimizmus, hogy könnyebb legyen nekem, és mindenkinek,
… hogy feladjam.

Mert feladni sosem fogom.

Instagram
Kövess engem
Keresés

2 thoughts on “BioShock – kedvcsináló “gamereknek””

Leave a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük