Lesz olyan aki erre a posztra majd ingatja a fejét, hogy “már megint csak a kaja” de higgyétek el nekem: ez egy olyan dolog, ami nem maradhat az emberben. Főleg, hogy az ember manapság kevésszer tapasztalja meg a tökéletes kiszolgálást a saját ebédlőjén kívül. Tegnap este viszont olyan gasztronómiai élményben volt részem, amelyet nem sűrűn fog étterem felülmúlni – ha mégis, arról úgyis beszámolok. 🙂
Nyitás előtt a főnök úgy gondolta, ki kell fújnunk négy napos előkészületi fáradalmainkat és talán így majd újult erővel futunk neki az elkövetkező sushi-zombi támadások visszaverésének. Ezért az a hasznos ötlete támadt, hogy asztalt foglal Málta egyik No 1. éttermébe, a Chapter One-ba. És milyen jól tette!
Tudni kell, hogy Máltán nincs túl sok speciális étel. Legalábbis számomra, mondjuk engem nyíltan “food pervert”-nek neveznek a jelenlegi munkahelyemen – ha valakinek nem érthető az elnevezés, utánanézhet google fordítóban, de szerintem nem szükséges. 🙂 Az itteni különlegességek kimerülnek a ló, fürj-és nyúl ételekben. Nekem az első kifejezetten a ‘nem eszem’ témakörbe tartozik, az utóbbi kettő pedig nem számít túl nagy was is das-nak, mert otthon is ugyanúgy megtalálhatom az éttermek menüjén. Máltán utánozhatatlanul finomat étteremben – eddig – még nem ettem, valahogy nem látom erősnek a mezőnyt a magyarországi konyhához viszonyítva.
A Chapter One viszont nem tipikus máltai tulajdonossal büszkélkedik (hanem apai/anyai ágakon japán vérvonallal). 2010-ben nyitott, mint családi vállalkozás és a főszakács egy Michelin csillagos étteremben sajátította el tudását.
Legutóbb tavaly karácsonykor tettem tiszteletemet, akkor viszont farkaséhes voltam és rettenetesen fáradt, így a mohóságom és tompaságom elegye megakadályozta a teljes élvezetet. Most viszont mindent bepótoltam!
A kiszolgálásról annyit, hogy mivel ez egy elit de mégis családias hely ezért az ember nem feszeng; nem érzi a kényszert,
Azért jó egyébként japánokkal étterembe járni, mert hasonlóan elvetemült függők. Imádják az ízeket és ez a hely egy FÖLDI PARADICSOM, ahol minden étel egy-egy költemény: ízekből, színekből, illatokból. A mai menüm – azon túl, hogy a tányérok ízlelés céljából körbe-körbe jártak, így gyakorlatilag egy étel-ringlispilen ültem – a következő volt:
- Előétel: Carpaccio of wild local fish, crunchy fennel, lemon and olive oil. (friss, helyi vörös húsú hal salátával, olívaolajjal és citrommal, némi naranccsal díszítve)
- Főétel: Pan glazed fillet of Aberdeen Angus beef, mushrooms, seasonal vegetables and red wine sauce. (Angus filé friss zöldségekkel és vörös boros szósszal)
- Desszert: Homemade carrot cake with chrunchy walnut and vanilla-cream (Répatorta vanilia krémmel és dióval)
A carpacciokkal mostanában kezdtem ismerkedni legyen az lazac, egyéb hal (pl. seabass) vagy marha carpaccio – abszolút beleszerettem ebbe az előételbe. A vörös húsú halnak intenzívebb az íze mint a fehérnek amit jobban szeretek, viszont citromos olajjal megöntözve és naranccsal olyan ízvilágot kaptam, hogy esküszöm úgy néztem ki, mint Remi a Ratatouille-ban. 🙂
Az Angus beef – hát… nem hiszem, hogy túlzásba esnék ha azt mondanám, hogy életem legfinomabb steakjét ettem medium rare-re sütve. Mostanáig nem találtam a megfelelő jellemzést arra a textúrára, melyet a hús képviselt. Gyönyörű, omlós – ezért mondjuk pofon járna ugyebár – , mit omlós: ELOLVADT a számban!!! Valójában majdnem elsírtam magamat amikor az utolsó, befelé haladva barnából szivárványszínűen rózsaszínre váltó falatot bekaptam. Mindenki arcán ugyanazt a fájdalmat láttam, miután a tányérok üresek lettek.
A desszert szintén főnyeremény volt, habár a lányok Vanilla créme brulée-je finomabb volt a ropogós, karamellizált tetejével. Legközelebb már direktben azt rendelem majd. 🙂 A sort végül egy olyan finom grappával zártuk (na nem, mintha nem ittunk volna meg 2 üveg extra finom Rioja Crianza-t közben – tudniillik, a borkínálat is elég szép a Chapter One-ban), hogy abból rögtön rendelt is a főnök egy üveggel: csak 60 euró körül van, nem drága. 🙂
Mit mondhatnék, mindent (az árat is) figyelembe véve csodálatos, szemet-és gyomrot gyönyörködtető élmény volt ez számomra és mielőtt visszatérek Magyarországra, feltétlenül meg kell ajándékoznom még egyszer sóvárgó gyomromat a főszakács úr alkotásaival. A képek sajnos a sziPhone-ommal készültek, ezért túl sokat nem tudtam kihozni belőlük; azért megpróbáltam…
3 thoughts on “Chapter One – a kulináris paradicsom”
Megéheztem…. 😀
Ez a Michelin-csillag hova van írva? Csak mert tudtommal Máltán egyetlen Michelin-csillag sincs…
Oh. Elnézést, tévedtem, a chef tanult Michelin csillagos étteremben. Korrigálom..