A mai #napikattot Cullinan érdemli. De mi a frász az a Cullinan?
Vagyis inkább KI!?
Cullinan, kedveseim – azaz becsületes nevén szólítva Sir Thomas Cullinan – az a szerencsés flótás volt, aki 115 éve Dél-Afrikában, egy általa 3 évvel azelőtt felfedezett bánya mélyén rátalált egy szabad szemmel igencsak jól látható, átlátszó kavicsdarabra.
Igen, egy gyémánt volt. Akkora, hogy az érte kapott bankókat nem is lett volna érdemes számolgatni.
Így Cullinan-ről gyorsan ellőtték a “pózolj gyémánttal” című nagysikerű fotográfiát, majd a 3106 karátos csodát megvette a transvaali kormány.

1907-ben aztán átadták az akkori brit uralkodónak, VII. Edwardnak. Nem lettem volna annak a helyében (ja, de), akit felkértek arra, hogy a követ 9 nagyobb és nagyjából 100 kisebb darabba vágja (érted, KÖRÜLBELÜL…). A Joseph Isaac Asscher által alapított Asscher Diamond Company szakembere (egy későbbi generációs Joseph), vállalta magára az említett darabolást, és ez még neki is fajsúlyos feladat volt tekintve, hogy kisebb tömeg gyűlt össze az ominózus napon körülötte.
Tudniillik, a gyémántvágás igen bonyolult és nehéz mesterség: Josephnek bele is tört a Cullinanbe a bicskája. Vagyis célszerszáma.



Persze nem adta fel (mégsem hozhatott szégyent a családra), és véghez vitte élete darabolását. Szó szerint mérföldkő volt ez, hiszen egészen addig csak egy nagyobb gyémánttal volt dolguk: az 1897-ben, szintén Dél-Afrikában meglelt, cca. 970 karátos Excelsiorral.
Végül Joseph sikerrel járt: a Cullinan-ből vágott gyémántok mind hibátlanok, a második legnagyobb belőle a Cullinan I., azaz Afrika Nagy Csillaga nevet kapta, a maga 530,2 karátos szerénysége jeléül. Ő a brit koronaékszerek közül a jogarban kapott helyet.
A Cullinan II., avagy Afrika Második Csillaga pedig a korona éke lett.



Egy biztos. Sir Thomas Cullinan jó időben volt, a legjobb helyen. Belegondolva, rólam ugyanez valahogy nem mondható el.
De a következő körben talán még lehetek végre valami nagy ember.
Egy csiszolatlan gyémánt.
Forrás: Encyclopedia Britannica
A kiemelt kép nem jöhetett volna létre, ha nincs a Freepik, köszi!
Background vector created by brgfx – www.freepik.com